Στις 5 σήμερα το απόγευμα η 17η τακτική συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών – Απευθείας μετάδοση
Πίσω στα Νέα21 Αυγούστου 2023
![Στις 5 σήμερα το απόγευμα η 17η τακτική συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών – Απευθείας μετάδοση](https://neapoli.blob.core.windows.net/default/6Dimotiko_Sumboulio_Neapolis_Sukeon_sunedriasi.jpg)
Δείτε τα θέματα και τους εισηγητές καθώς και πώς μπορείτε να την παρακολουθήσετε ζωντανά
Με 19 θέματα στην ημερήσια διάταξη συνεδριάζει σήμερα (Δευτέρα 21 Αυγούστου) στις 5 το απόγευμα , στο Δημοτικό Κατάστημα Δ.Ε. Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125), το δημοτικό συμβούλιο Νεάπολης-Συκεών.
Τη συνεδρίαση μπορείτε να παρακολουθήσετε σε απευθείας μετάδοση από το κανάλι του δήμου στο Youtube στο σύνδεσμο που ακολουθεί: https://www.youtube.com/channel/UCt_mtbcjcYUuMh4GOKcQHUQ/live
Πρόκειται για την 17η τακτική συνεδρίαση του 2023, ενώ τα θέματα που συζητηθούν είναι τα εξής:
ΘΕΜΑ 1o: Προτάσεις - Ερωτήσεις
ΘΕΜΑ 2ο: Ετήσιος προγραμματισμός ανθρώπινου δυναμικού δημόσιας διοίκησης έτους 2024.
Εισηγητής: Μιχαήλ Βουλγαρίδης
ΘΕΜΑ 3ο: Ετήσιος προγραμματισμός προσλήψεων προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, εποχικού προσωπικού ή σύμβασης μίσθωσης έργου ή προσωπικού ωριαίας αποζημίωσης του δημοσίου τομέα 2024.
Εισηγητής: Μιχαήλ Βουλγαρίδης
ΘΕΜΑ 4ο: Έγκριση Αναμορφωμένου Προϋπολογισμού 2023, του Πίνακα Στοχοθεσίας Οικονομικών Αποτελεσμάτων 2023, του Προγράμματος Δράσης έτους 2023 και χρηματοδότησης της ΚΕΥΝΣ για το 2023
Εισηγητής: Δημήτριος Απατσίδης
ΘΕΜΑ 5ο: Έγκριση ισολογισμού και έκθεσης πεπραγμένων του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΕΥΝΣ για το έτος 2021
Εισηγητής: Δημήτριος Απατσίδης
ΘΕΜΑ 6ο: Έγκριση Σχέδιου αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών εξ΄αιτίας δασικών πυρκαγιών και οργανωμένης απομάκρυνσης πολιτών με την κωδική ονομασία «ΙΟΛΑΟΣ
Εισηγητής: Τσακιρίδης Αναστάσιος, Μοναστηρίδης Μηνάς
ΘΕΜΑ 7ο: Έγκριση Μνημονίου ενεργειών για την αντιμετώπιση κινδύνων εξ’ αιτίας πλημμυρικών φαινομένων
Εισηγητής: Τσακιρίδης Αναστάσιος, Μοναστηρίδης Μηνάς
ΘΕΜΑ 8ο: Έγκριση Μνημονίου Συνεργασίας με τις εθελοντικές ομάδες που δραστηριοποιούνται στο Δήμο Νεάπολης Συκεών ενταγμένες στο Μητρώο Εθελοντών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, σύμφωνα με το Ν. 4662/2020
Εισηγητής: Τσακιρίδης Αναστάσιος, Μοναστηρίδης Μηνάς
ΘΕΜΑ 9ο: 13η Αναμόρφωση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023
Εισηγήτρια: Αλεξάνδρα Τερζίδου, Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 10o: 14η Αναμόρφωση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023
Εισηγήτρια: Αλεξάνδρα Τερζίδου, Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 11ο: Εκτέλεση προϋπολογισμού για το β΄ τρίμηνο του 2023
Εισηγήτρια: Αλεξάνδρα Τερζίδου, Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 12ο: Συζήτηση και λήψη απόφασης για την ανανέωση (παράταση) της μίσθωσης των τριών διαμερισμάτων του 3ου, 4ου και 5ου ορόφου του Κληροδοτήματος Αφροδίτης Ισαακίδου- Τζιγκόζογλου του Δήμου Νεάπολης-Συκεών, επί της ορού Κεσσάνης 58 στη Δημοτική Ενότητα Νεάπολης, στην Κοινωφελή Επιχείρηση Υπηρεσιών Νεάπολης-Συκεών (Κ.Ε.Υ.Ν.Σ)
Εισηγήτρια: Αλεξάνδρα Τερζίδου, Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 13ο: Έγκριση πρακτικών της συνεδρίασης της Επιτροπής Επίλυσης Φορολογικών Διαφορών
Εισηγήτρια: Βουλγαρίδης Μιχαήλ
ΘΕΜΑ 14ο: Έγκριση απολογισμού του Ν.Π.Δ.Δ. «Δημοτικό Κέντρο Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης Νεάπολης – Συκεών» οικονομικού έτους 2022 και ψήφιση υπερβάσεων
Εισηγητής: Αρίστος Γαλανός
ΘΕΜΑ 15ο: Κάλυψη δαπανών ταφής του Παπαδόπουλου Απόστολου του Μιχαήλ
Εισηγήτρια: Ιωάννα Αλεξιάδου
ΘΕΜΑ 16ο: Κάλυψη δαπανών ταφής της Αυγετίδου Άννας του Γεωργίου.
Εισηγήτρια: Ιωάννα Αλεξιάδου
ΘΕΜΑ 17ο: Έγκριση για την χρονική παράταση της με αρ. πρωτ. 34783 / 31-08-2021 σύμβασης για την ανάθεση υπηρεσιών «Συντήρηση ηλεκτροφωτισμού οδών – πλατειών Δήμου Νεάπολης Συκεών» συνολικού ποσού 67.307,20 ευρώ με τον ΒΟΖΙΟ ΔΗΜ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
Εισηγητής: Στέλιος Γκατζές
ΘΕΜΑ 18ο: Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 17889/05-08-2020 χορηγηθείσας άδειας στάθμευσης αναπηρικού αυτοκινήτου
Εισηγητής: Στέλιος Γκατζές
ΘΕΜΑ 19ο: Λήψη απόφασης για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού για τις ανάγκες υλοποίησης του προγράμματος στεγαστικής συνδρομής «ΚΑΛΥΨΗ» και ορισμός εξουσιοδοτημένων υπαλλήλων του Δήμου για την διαχείριση του λογαριασμού στην Τράπεζα Πειραιώς
Εισηγήτρια: Αλεξάνδρα Τερζίδου, Δήμαρχος