Σε λειτουργία το Σαββατοκύριακο υπηρεσίες του δήμου Νεάπολης-Συκεών για τις εκλογές της 25ης Ιουνίου

Πίσω στα Νέα
Αρχική

Ενημέρωση

ΝΕΑ

21 Ιουνίου 2023

Στόχος η διευκόλυνση των ψηφοφόρων και η ομαλή διεξαγωγή των εκλογών – Δείτε πού βρίσκονται τα εκλογικά τμήματα του δήμου

Ενόψει των εθνικών εκλογών της Κυριακής και με στόχο τη διευκόλυνση των ψηφοφόρων και την ομαλή διεξαγωγή της εκλογικής διαδικασίας ο δήμος Νεάπολης-Συκεών έχει προβλέψει τη λειτουργία κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου των τμημάτων του που σχετίζονται με τις εκλογές.

Στο πλαίσιο αυτό, τα δημοτολόγια στο δημαρχείο Συκεών (Ι. Μιχαήλ & Στρ. Σαράφη 1) θα παραμείνουν ανοιχτά το Σάββατο 24 Ιουνίου από τις 8 π.μ έως τις 8 μ.μ και την Κυριακή 25 Ιουνίου από τις 6.30 π. μ έως τις 7.00 μ.μ. Επίσης, οι εκλογείς μπορούν να απευθύνονται για την εξυπηρέτησή τους ή την επίλυση τυχόν προβλημάτων την ημέρα των εκλογών (25/06) και στο Δημοτικό κατάστημα Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125) από τις 7 π.μ. έως τις 7 μ.μ.

Για πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τις υπηρεσίες στα τηλέφωνα: (Δημοτολόγιο) 2313 313 135, 136, 137

Ανοιχτά και όλα τα ΚΕΠ

Όλα τα ΚΕΠ του δήμου Νεάπολης-Συκεών που λειτουργούν στις τέσσερις δημοτικές ενότητες (Νεάπολης, Συκεών, Πεύκων και Αγίου Παύλου) θα είναι ανοιχτά την Κυριακή των εκλογών από τις 6.30 π.μ. έως τις 7 μ.μ. και θα ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με υποθέσεις σχετικές με την εκλογική διαδικασία.

Το Σάββατο 24/62023 η λειτουργία των ΚΕΠ ακολουθεί την κανονική, προγραμματισμένη ροή εξυπηρέτησης του κοινού για όλες τις διαδικασίες, δηλ. από τις 8 π.μ. έως τις 13.30 μ.μ..

Εξυπηρέτηση ΑμεΑ

Με στόχο να διευκολυνθεί η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος για τα άτομα με αναπηρίες ο δήμος Νεάπολης-Συκεών έχει προβλέψει τη λειτουργία υπηρεσίας υποδοχής και υποστήριξης εκλογέων με αναπηρία και μειωμένη κινητικότητα από τις 7 π.μ έως τις 7 μ.μ της Κυριακής 25 Ιουνίου 2023 σε όλα τα εκλογικά τμήματα.

Παραλαβή εκλογικού υλικού

Η παράδοση των σάκων με το εκλογικό υλικό στους δικαστικούς αντιπροσώπους, θα γίνει την Παρασκευή 23.06.2023 και ώρες 15:00-21:00, στο 1ο – 5ο Δημοτικά Σχολεία Συκεών (Ζαχ. Γουναρίδη & Μ. Μερκούρη), καθώς και το Σάββατο (24/06/2023) 08:00-16:00 στο ίδιο σχολικό συγκρότημα (απαραίτητη η προσκόμιση του διοριστηρίου και της ταυτότητας του δικαστικού αντιπροσώπου ή του εξουσιοδοτούμενου απ’ αυτόν προσώπου).